24 Mars 2023

Shtërpcë. Hapen dy shkolla fillore të financuara nga BE-ja

Prishtinë, 3 mars - Dy shkolla fillore u përuruan sot nga Zyra ndërlidhëse e Komisionit Evropian në fshatrat e Brodit dhe Sevcës në komunën e Shtërpcës. Bashkimi Evropian ka investuar më shumë se gjysmë milion euro për të rinovuar dhe zgjeruar shkollën e Brodit dhe për të ndërtuar tërsisht shkollën e Sevcës. 


Këto projekte të shkollave janë shprehje e përkushtimit të BE-së për të ndihmuar të gjitha komunitetet në Kosovë dhe për të përkrahur udhëheqësinë e sapozgjedhur komunale të Shtërpcës për të ofruar shërbime të mira për qytetarët e saj. 


Kjartan Björnsson, shef i Operacioneve pohoi: “BE-ja do të vazhdojë të investojë fonde për shkollim, banim, rrugë dhe ndërtesa komunale për të përmirësuar kushtet e jetesës dhe për t'i ndihmuar Kosovës që të përparojë në rrugën e saj drejt Evropës – po ashtu edhe në nivelin komunal.”


Shkolla fillore në Brod do t’u shërbejë më shumë se 150 nxënësëve dhe parashkollorëve. Shkolla është rinovuar me tri klasë të reja, një kënd për shumë përdorime, zgjerimin e katit përdhesë dhe rrethojen përqark oborrit të shkollës. 


Shkolla e re e Sevcës, me më shumë se 230 nxënës, është e ndërtuar në tre kate me katër klasë, një kënd për shumë përdorime dhe laborator, një bibliotekë, zyren e drejtorit, sallën e arsimtarëve dhe hapësira të tjera, po ashtu e rrethuar me një rrethojë të re. 


Ky projekt është pjesë e një programi prej € 15 milionë që synon të përmirësojë infrastrukturën ekonomike dhe sociale për qytetarët në një numër të komunave të Kosovës. 


Që prej vitit 2003, Zyra ndërlidhëse e Komisionit Evropian ka ndarë mbi €80 milionë  për të realizuar projekte të infrastrukturës komunale nëpër Kosovë. BE-ja ka ndërtuar shkolla, qendra kulturore e sportive, qendra shëndetësore, sisteme të ujësjellësit dhe ujërave të zeza dhe rrugë lokale, duke kontribuar në përmirësimin e kushteve të jetesës për të gjithë qytetarët e Kosovës. 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)