31 Mars 2023

SHBA: Rritet niveli i papunësisë, arrinë në 9.6 për qind

Washington, 4 shtator – Niveli i papunësisë në Shtetet e Bashkuara u rrit në muajin gusht por punonjësit jo-qeveritarë privatë patën një rritje prej 67 mijë vende të reja pune.

Shifrat e publikuara sot nga departamenti i punës tregojnë se niveli i papunësisë u rit me zero presje 10 përqind duke arritur në 9 presje 6 përqind.

Ekonomia në përgjithësi, përfshi sektorin e punonjësve qeveritar, patën një humbje prej 54 mijë vendesh pune. Por ekonomistët thonë se shifra është keqinformuese pasi përfshin mijëra punonjës të përkohshëm të cilët ishin punësuar për numërimin e popullësisë dhe iu ka mbaruar tashmë kontrata.

Presidenti Obama e quajti raportin një lajm të mirë, por shtoi se ekonomia nuk po krijon vendet të mjaftueshme pune. Ai po shqyrton marrjen e hapave të mëtejshëm për të siguruar rritje të vendeve të punës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 mars 2023 - Me rastin e shënimit të 24 vjetorit të masakrës së Burimit, Komuna e Malishevës organizon akademi përkujtimore. (Salla e Kuvendit të Komunës së Malishevës, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon konferencë me ç’rast do të prezantohen gjetjet nga monitorimi i publikimit të vendimeve nga gjykatat e Kosovës për vitin 2022, si dhe në bazë të këtyre gjetjeve do të ndahet “Çmimi për Gjykatën më Transparente” - për dedikim të vazhdueshëm në ngritjen e transparencës përmes publikimit të vendimeve gjyqësore. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Kryetari I Federatës Sindikale te Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj konferencë për shtyp lidhur me protestën dhe grevën e punëtorëve teknik të këtij spitali që veq ka filluar para dy ditësh. (Spitali Isa Grezda në Gjakovë, ora 11:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë diskuton lidhur me kërkesën për zhvillim të diplomacisë parlamentare nga Qendra për Studime Politike dhe Diplomatike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi përkujtimor me rastin e 24-vjetorit të vrasjes dhe masakrimit të 106 civilëve në fshatin Pastasel të komunës së Rahovecit. (Kompleksi i Martirëve, Pastasel, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Malishevës Ekrem Kastrati bën homazhe në varrezat e martirëve në fshatin Dragobil dhe të Kompleksi në vendin e ngjarjes Vrella e Mëhillit. (Fshati Burim, ora 12:00)

- Komuna e Prishtinës përuron hapësirën e dedikuar për sigurinë e nxënësve dhe komunitetin në hapësirat përreth Shkollës Fillore “Elena Gjika”. (Afër shkollës, ora 13:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës organizon Asamblenë e Punës për vitin 2022. (Hotel Emerald, ora 17:00)