24 Mars 2023

SHBA, pushohet nga puna për shkak të bukurisë

SHBA, 4 qershor - Një amerikane 33 vjecare ka denoncuar kompaninë “Citygroup” për diskriminim pasi sipas saj, u pushua nga puna për shkak të bukurisë.

Nga ana tjetër, kompania ka reaguar duke thënë se pushimi u krye për shkak të rezultateve të dobëta në punë. Akuzën ndaj “Citygroup” e ka bërë avokati i shtetases Debrahlee Lorenzana, e cila rrëfen për revistën “Village Voice” punën si asistente.

Ajo u pushua nga puna në shtator të vitit 2008. Kolegët i bënë me dije se kjo masë erdhi për shkak të bukurisë së saj edhe pse fillimisht 33 vjecarja nuk u besoi këtyre fjalëve.

“Mos vish fustane shumë të shkurtër. Mos përdor këto këmisha”, ishin disa nga kërkesat që punëdhënësit i kanë bërë gjatë periudhës që ajo punonte në këtë firmë.

Drejtuesit e Citigroup mendonin se paraqitja e bukuroshes në punë, shkaktonte ngadalësim të ritmit, sidomos tek meshkujt.

Ndërkohë, Debrahlee mund të pretendojë një dëmshpërblim, por nëse gjykatësit vërtetojnë se ajo u shkarkua për shkak të formave trupore, shifra do të shtohej me shumë zero nga pas.  

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)