27 Mars 2023

Rritet numri i të papunëve në Bullgari për 90.000 persona

Sofje, 24 nëntor - Numri i të papunëve në Bullgari arrin 326.600 apo 9.5 për qind e popullatës së aftë për punë për tremujorin e tretë të vitit 2010, tregojnë të dhënat e Institutit Nacional për Statistikë.

Në krahasim me tremujorijn e njëjtë të vitit 2009, numri i personave të papunë rritet për 92 mijë, ndërsa koeficienti i papunësisë – për 2,8 për qind.

Koeficienti i papunësisë te burrat arrin 10,1, ndërsa te femrat 8,8 për qind. Nga numri i përgjithshëm i të papunëve në kuartalin e tretë të vitit 2010, 274 mijë apo 84 për qind kanë pasur punë gjatë 8 viteve të fundit, por e kanë humbur atë për shkak të përjashtimeve, zvogëlimit apo përfundimit të punës së përkohshme ose sezonale.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)