27 Mars 2023

Reforma të papritura ekonomike në Kubë

Havana, 28 gusht - Qeveria e Kubës paralajmëroi reforma të parpritura ekonomike. Nga njëra anë investitorët e huaj mund të marrin me qira për 99 vitet e ardhshme pronat shtetërore të Kubës.

Nga ana tjetër kubanezët kanë të drejtë që të kultivojnë dhe të shesin vet pemë dhe perime. Këto dy masa do të hyjnë në fuqi menjëherë.

Presidenti Raul Kastro zbuti kështu kontrollin e qeverisë ndaj ekonomisë së vendit. Në këtë mënyrë qeveria komunsite provon të vijë deri tek burimet e reja financiare.   

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)