27 Mars 2023

Qeveria gjermane miraton paketën për stabilizimin e euros

Berlin, 12 maj - Qeveria gjermane miratoi kontributin e vendit të saj për paketën emergjente prej një trilion dollarë për të stabilizuar euron.

Një zyrtar tha sot se Gjermania pritet të japë të paktën 157 miliardë dollarë për paketën e hartuar nga Bashkimi Evropian dhe Fondi Monetar Ndërkombëtar.

Mbetet që parlamenti gjerman të japë miratimin e tij por shumë deputetë të opozitën janë ankuar se kjo është një paketë tepër e shtrenjtë për taksapaguesit gjermanë.

Plani i shpëtimit synon të ndihmojë vendet e zhytura në borxhe të mëdha që përdorin euron, për të parandaluar përsëritjen e krizës së kreditit e cila ka përfshirë Greqinë.

Disa udhëheqës të vendeve baltike kanë thënë se kriza e tanishme e bën më pak joshëse dhe më të vështirë hyrjen në eurozonë.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)