24 Mars 2023

PD shpreh shqetësimin për nivelin e latë të korrupsionit

Prishtinë, 18 mars - Partia e Drejtësisë, në mënyrë të përsëritur ka shfaqur në mënyrë publike shqetësimin e saj për korrupsionin në vend dhe për këtë ka ofruar rekomandime dhe zgjidhje praktike, duke filluar prej reformimit të gjyqësorit dhe prokurorisë me ngritjen e kapaciteteve profesionale e deri në fuqizimin e Agjensionit Antikorrupsion.

Amir Ahmeti, nënkryetar i PD-së ka thënë se Partia e Drejtësisë konsideron se parandalimi dhe çrrënjosja e korrupsionit mund të arrihet, para së gjithash, me ruajtjen dhe përparimin e shëndetit moral të popullatës nëpërmjet promovimit institucional të vlerave etike, morale, dhe shpirtërore të qytetarëve dhe jo stimulimit ekskluziv të synimeve të tyre materiale dhe epshore, veçanërisht te të rinjët e vendit, që për fat të keq është duke ndodhur në tërë periudhën e pas luftës.

Partia e Drejtësisë po ashtu ka ftuar Ministrinë e Punëve të Jashtme të Kosovës që qysh tash të angazhohet për të futur edhe çështjen e njohjes së Kosovës në agjendën e sesionin e 37 të të Ministrave të Jashtëm të Organizatës së Konferencës Islamike (OKI) e cila mbahet më 18-20 Maj 2010 në Dushanbe, kryeqytetin e Taxhikistanit.

Ahmeti ka theksuar se agjenda e këtij takimi përcaktohet muajin e ardhshëm, respektivisht me 12-14 Prill në Xhide të Arabisë Saudite, ku takohen zyrtarët e lartë të Ministrive të Punëve të Jashtme të vendeve të OKI-të në një takim përgatitor për sesionin e 37-të. MPJ duhet të shfrytëzojë influencën e të gjitha vendeve nga OKI që e kanë njohur Kosovën e veçmas Arabinë Saudite që në këtë takim përgatitor të hyjë në agjendë edhe njohja e Kosovës nga vendet e tjera të OKI-të.

Partia e Drejtësisë paralajmëron vizita të ndërsjella të Ministrave të Punëve të Jashtme, të shtetit të Kuvajtit dhe Republikës së Kosovës në muajt që do të pasojnë dhe shpreh shpresën se këto aktivitete diplomatike do të rezultojnë me njohjen e shpejtë të Republikës së Kosovës nga ana e shtetit të Kuvaitit.
  
Ahmeti ka pohuar po ashtu se PD ka kërkuar në mënyrë të përsëritur, që në Kosovë të ndërpritet shkelja e të drejtave të  femrave muslimane në punësim dhe arsimim, për shkak të bartjes së mbulesës në kokë.

"Me këtë rast përshëndesim vendimin e Gjykatës së Qarkut në Gjilan dhe kërkesën e Avokatit të Popullit, Sami Kurteshi për ndërprerjen e shkeljes drastike të të drejtës në shkollim të nxënëseve të besimit Islam vetëm për shkak të bartjes së mbulesës së kokës, ndonëse kjo paraqet normë të definuar fetare dhe në asnjë mënyrë promovim të fesë në institucione shkollore", ka theksuar ai.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)