01 Dhjetor 2023

Ngec përmirësimi i gjendjes së ekonomisë gjermane

Berlin, 13 shkurt - Përmirësimi i gjendjes së ekonomisë gjermane ka ngecur. Prodhimi i brendshëm bruto, shifra matëse e kapacitetit të përgjithshëm ekonomik, mbeti në tremujorin e katërt të 2009-ës në nivelin e tremujorit paraardhës.

Këtë e bëri të ditur Enti Federal i Statistikave në Wiesbaden. Në këtë mënyrë tendenca e lehtë pozitive e ekonomisë nga tremujori i dytë dhe i tretë nuk vazhdoi.

Sipas të dhënave statistikore, impulse pozitive erdhën vetëm prej tregtisë së jashtme. Në një kohë që eksportet u rritën sërish, importet ishin në rënie. Investimet në Gjermani ishin po ashtu në rënie dhe frenuan kështu, sipas ekspertëve, rritjen ekonomike.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)