24 Mars 2023

Nga 850 lëndë të pazgjidhura nga Gykata Supreme, 70% konteste ekonomike

Prishtinë, 18 shkurt - Këshilli Gjyqësor i Kosovës, në mbledhjen e sotme datë 18 shkurt 2010, nën drejtimin e Kryesueses znj. Lirije Osmani mbajti mbledhjen e radhës.

Në  këtë mbledhje, Këshilli aprovoi Raportin Statistikor për vitin 2009 të punës,   të Gjykatave të Rregullta dhe të Gjykatave për Kundërvajtje.

Me këtë rast, Këshilli Gjyqësor i Kosovës, konstatoi se, efikasiteti në punën e Gjykatës Supreme, edhe pse duke pasur parasysh kushtet në të cilat ka punuar, nuk ka qenë në nivel të duhur, e posaçërisht në përfundimin e procedurës penale për të mitur, ku 50% e lëndëve janë të pazgjidhura, ndërkaq sipas procedurës penale civile janë mbi 50% e lëndëve janë të pazgjidhura, gjithashtu, në procedurën e revizionet janë 850 lëndë të pazgjidhura, në veçanti më se 70% janë në konteste ekonomike e që zgjidhja e tyre ka rëndësi të veçantë për zhvillimin ekonomik në Kosovë.

Njëherit, Këshilli u informua për emërimin e gjyqtarëve të  Gjykatës Supreme, për prokurorët e Prokurorisë  së Shtetit si dhe për prokurorët e Prokurorisë  Speciale të dekretuar nga Presidenti i Republikës së Kosovës.

Këshilli, aprovoi dorëheqjen e zt. Ymer Huruglica, kryetarë  i Gjykatës së Qarkut në  Gjilan.

Meqenëse, nuk janë  plotësuar vendet e punës të parapara me shpalljen e konkursit 2009, Këshilli vendosi që, gjyqtarët e Gjykatës Supreme dhe prokurorët e Prokurorisë së Shtetit, të cilët aktualisht janë në këto detyra, e të cilët nuk janë riemëruar, të vazhdojnë punën deri në përfundimin e procesit të plotësimit të vendeve sipas konkursit të ri, i cili në ndërkohë do të publikohet .

Ndërkaq, për Kryeprokurorin e gjertanishëm të Shtetit, do të vazhdoi punën si prokuror deri në plotësimin e kushteve për pension, meqenëse, vendi i tij është plotësuar me procesin e riemërimit. 

Këshilli Gjyqësor i Kosovës  shqyrtoi edhe disa çështje të tjera me rëndësi nga fushë kompetenca e vet.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)