24 Mars 2023

Ministri Zharku priti ambasadorin grek

Prishtinë, 21 prill - Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Lutfi Zharku , dje priti në takim ambasadorin e Greqisë në Prishtinë, z.Dimitris. A. Moschopoulos, me të cilën biseduan rreth formave të bashkëpunimit institucional dhe ekonomik në mes Kosovës dhe Greqisë.

Ministri Zharku, e njoftoi ambasadorin Moschopoulos  rreth përpjekjeve të vazhdueshme që janë duke bërë institucionet e Kosovës.

"Ministria e Tregtisë dhe Industrisë dhe institucionet e Kosovës në vazhdimësi  janë duke bërë përpjekje për joshjen e investitorëve të jashtëm për të investuar në Kosovë, duke prezantuar kushtet e favorshme që ofron vendi ynë, në sfera të ndryshme me interes ekonomik, si dhe një varg lehtësirash administrative për zhvillimin e afarizmit.

 Këto janë disa nga nismat që janë ndërmarrë për ngritjen dhe zhvillimin e afarizmit në Kosovë, të cilat kanë ndikuar në përmirësimin e klimës investive dhe në ngritjen e imazhit të përgjithshëm të Kosovës në arenën ndërkombëtare.", theksoi ministri Zharku

Bashkëpunimi institucional dhe ekonomik në mes Kosovës dhe Greqisë do të jetë në nivelin e bashkëpunimit të ndërsjellë edhe në të ardhmen, u potencua nga të dy bashkëbiseduesit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)