26 Mars 2023

Merkel kundër ndihmës financiare për Greqinë

Berlin, 1 Mars - Njëherë për njëherë Greqia nuk do të përfitojë paketë shpëtimi prej vendeve më të pasura të zonës së euros në luftën kundër borxheve të mëdha shtetërore.

Kancelarja gjermane Angela Merkel i përjashtoi energjikisht në televizion ndihmat miliardëshe.

Bashkimi Evropian mund ta ndihmojë qeverinë në Athinë më mirë duke bërë të qartë se Greqia duhet të kryejë detyrat e shtëpisë, theksoi kancelarja në kanalin e parë televiziv gjerman ARD.

Këtë të hënë komisioneri për ekonominë Olli Rehn pritet në Athinë për bisedime mbi krizën financiare. Merkel pret të premten në Berlin kryeministrin grek Jorgos Papandreu.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 mars 2023

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bën homazhe në Krushë të Madhe dhe në Krushë të Vogël. (Krushë e Madhe, ora 8:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani bën homazhe në Kompleksin Memorial të dëshmorëve dhe të martirëve në fshatin Krushë e Madhe. (Krushë e Madhe, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit të Republikës së Kosovës, ora 12:00)