26 Mars 2023

Komisioni i BE-së pret rritje të qendrushme ekonomike

Bruksel, 30 nëntor - Rritja ekonomike aktuale në Bashkimin Evropian, sipas vlerësimit të Komisionit të BE-së mund të vazhdojë dhe do të përshpejtojë ritmet deri në vitin 2012.

Kjo rezulton edhe nga parashikimi i vjeshtës i Komisionit i publikuar tani. Edhe në tregun e punës pritet përmirësim, por ai do të jetë i ngadaltë.

Komisioni korrigjoi njëkohësisht pozitivisht parashikimin e tij të mëparshëm për rritjen ekonomike.

Këtë vit Produkti i Brendshëm Bruto në 27 vendet anëtare pritet të rritet me 1,8%. Në parashikimin e pranverës ishte folur për 1% rritje.

Në radhë të parë Gjermania me një rritje prej 3,7% këtë vit dhe 2,2% vitin e ardhshëm, do të kontribuojë për një rritje më të fortë edhe në vendet e tjera anëtare, thuhet në raportin e vjeshtës të Komisionit Evropian.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)