24 Mars 2023

Junker: Nuk shikoj paralele midis Portugalisë dhe Irlandës

Bruksel, 30 nëntor - Kryeministri i Luksemburgut dhe ministër i cili kryeson Komisionin për financa të Eurozonës, Zhan Klod Junker deklaroi se gjendja në Portugali është më ndryshe sesa në Irlandë, vend i cili javën e kaluar kërkoi ndihmë financiare për dalje nga kriza.

“Assesi nuk mund të tërhiqen paralele midis Irlandës dhe Portugalisë. Plani për reformë buxhetore që e propozoi Portugalia është dukshëm konzistent, ndërsa sektori bankar i këtij vendi tregon se është i fortë”, vlerësoi Junker për gazetën belge “Eko”.

Letrat portugeze me vlerë janë dobësuar, derisa Qeveria e këtij vendi dëshiron t’i bindë investitorët se mund ta evitojë fatin e Irlandës dhe Greqisë të cilat kërkuan ndihmë financiare, transmetoi agjencia Blumberg.

Në pyetjen deri kur do të ekzistojë Fondi evropian për stabilitet financiar, Junker shprehet se disa vende konsiderojnë se do të ishte gjë e men[ur të ekzistojë një mekanizëm i tillë, derisa të tjerët nuk pajtohen me këtë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)