26 Mars 2023

Inflacioni në Greqi arriti 5,6 për qind

Athinë, 8 tetor - Inflacioni në Greqi në shtator është rritur në 5,6 për qind në nivel vjetor, prej 5,5 për qind sa arrinte në gusht, publikoi Enti grek për statistikë.

Sipas burimit të njëjtë, çmimet e të gjitha produkteve në shtator shënojnë ngritje në krahasim me muajin e njëjtë të vitit të kaluar.

Rritje më e madhe e çmimeve është regjistruar te alkooli, cigaret dhe transporti prej 17,7 për qind, që ka të bëjë me rritjen e tatimeve nga Qeveria, në tentim për t’i stabilizuar financat publike.

Qeveria greke paraprakisht parashikonte se inflacioni në shtet në fund të vitit 2010 do të arrijë 4,6 për qind, ndërsa gjatë vitit të ardhshëm do të ulet në 2,2 për qind.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 mars 2023

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bën homazhe në Krushë të Madhe dhe në Krushë të Vogël. (Krushë e Madhe, ora 8:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani bën homazhe në Kompleksin Memorial të dëshmorëve dhe të martirëve në fshatin Krushë e Madhe. (Krushë e Madhe, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit të Republikës së Kosovës, ora 12:00)