24 Mars 2023

Gjermania parashikon rritje të ekonomisë së vendit

Berlin, 20 gusht - Banka Qendrore e Gjermanisë tha se ekonomia e vendit mund të rritet me 3 për qind këtë vit, megjithë shenjat e ngadalësimit të tregtisë botërore.

Bundes-bank e publikoi sot raportin, ku thuhet se pritet që ekonomia më e madhe e Evropës të përfitojë nga shtimi i investimeve nga kompanitë gjermane dhe shtimi i kërkesës nga konsumatorët gjermanë.

Javën e kaluar, zyrtarët gjermanë thanë se ekonomia e vendit u rrit me 2,2 për qind në periudhën prill-qershor, me ritmin më të shpejtë që nga periudha e ribashkimit të Gjermanisë në vitin 1991.

Banka Qendrore më parë kishte parashikuar se ekonomia gjermane do të rritej me 1,9 për qind këtë vit.

Vitin e kaluar ekonomia gjermane u tkurr me 4,7 për qind. Po sot, Britania njoftoi se sektori i shitblerjeve u rrit në muajin korrik 1 për qind më tepër se muajin e kaluar.

Një raport tjetër tregon se borxhi mujor i Britanisë ishte 5 miliardë dollarë në korrik, një rënie krahasuar me muajt e mëparshëm, pas shtimit të të ardhurave nga taksat.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)