01 Prill 2023

Franca kritikon politikën ekonomike të Gjermanisë

Paris, 16 mars - Ministrja franceze e ekonomisë, Christine Lagarde ka kritikuar politikën ekonomike të Gjermanisë.

"Volumi i madh tregtar gjerman rrezikon aftësinë konkurruese të shteteve të tjera të Eurozonës", tha Lagarde në gazetën "Financial Times".

Prandaj RFGJ duhet të forcojë në rradhë të parë kërkesën në vend. Sipas gazetës gjermane "Bild", kritika e ministres mbështetet nga shtetet ekonomikisht më të dobëta të BE-së.

Ata akuzojnë Gjermaninë se duke qenë e orientuar nga eksporti shënon arritje në kurriz të shteteve të tjera të Eurozonës.

"Bild" i referohet një raporti për situatën të përfaqësisë së përhershme gjermane pranë BE.  

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 prill 2023

- Federata e Pingpongut do të organizoj Kampionatin Individual të Kosovës për U19. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Dy ideatorët e platformës “Liria ka emër”, Ismail Tasholli dhe Eliza Hoxha do të mbajnë Konferencë për Media. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Mbahet hapja zyrtare e ekspozites “Some Call Us Balkans” i cili mirëpret 8 artistë të rinjë bashkëkohorë veprat e të cilëve eksplorojnë Ballkanin, mitet dhe konceptet e gabuara për të, përdorimet e hapsirës përtej stereotipeve, vizionimin e ekosistemeve të reja, mënyrat e banimit dhe të të qenurit bashkë mbi një bazë të përbashkët. (Termokiss, ora 16:00)

- Gara e Kompozitorëve të Ballkanit do ta hap edicionin e 3-të me programin e koncerteve. (Atelia e Pallatit të Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 20:00)