02 Prill 2023

Franca dhe Gjermania blejnë borxhin grek

Paris, 2 mars - Përfaqësues të qeverisë franceze dhe gjermane po shqyrtojnë një plan në vlerë prej 30 miliardë euro për shpëtimin e Greqisë nga kriza, në të cilën hyri ky vend anëtar i eurozonës.
 
Këtë e shkruan gazeta “Voltstrit Zhurnal”, duke shtuar se pakoja e masave nënkupton blerjen e borxhit grek nga ana e institucionit francez dhe gjerman, kryesisht banka në pronësi shtetërore.
 
Plani i tillë duhej të aprovohej nga presidenti francez Nikolla Sarkozi dhe nga kancelarja gjermane Angela Merkel të cilë kërkuan kohë për të menduar.
 
“Volstrit Zhurnal” bëri të ditur se një zyrtar i paemëruar grek i cili thotë se shteti i tij shqyrton opsionin për shitjen e një pjese të borxhit shtetëror në vlerë prej 20-30 miliardë euro. Këto mjete i nevojiten Greqisë për t’i paguar borxhet.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 prill 2023

- Partia Demokratike e Kosovës organzon  "Marshin për Drejtësi". (Sheshi “Zahir Pajaziti” në Prishtinë, ora 14:00)

- Shënohet 33 vjetori i degës së Lidhjes Demokratike të Kosovës në Prizren. (Restaurant "Oferta", ora 15:00)