24 Mars 2023

Fondi Monetar Europian, krijesa më e re e BE-së

Bruksel, 11 mars - Komisioni Europian ka konfirmuar se mund të krijojë një version të Fondit Monetar Ndërkombëtar brenda organizatës për të nxitur stabilitetin financiar të Eurozonës.

Në krye të një iniciative të tillë janë Gjermania e Franca dhe kjo bën pjesë në tërësinë e iniciativave të ndërmarra për të shmangur përsëritjen në të ardhmen të një situate si ajo të cilën po përjeton Greqia aktualisht apo edhe vende të tjera.

Franca dhe Gjermania i kanë rezistuar deri më tani ndërhyrjes së FMN-së dhe organizmave të tjerë ndërkombëtarë, në rastin e Greqisë. Këta organizma mund t’u japin ndihmë financiare sigurisht në këmbim të disa kushteve, shpesh jo shumë të pëlqyeshme, vendeve në botë që janë në vështirësi.

Sipas analistëve të ndryshëm, mbështetja për krijimin e një organizmi të tillë është bërë më e fortë pas krizës në të cilën është përfshirë Greqia. Megjithatë, në njëfarë mënyre është një masë për të parandaluar një krizë tjetër të këtij lloji dhe sigurisht nuk do të përdoret për të ndihmuar Greqinë dhe vende të tjera në situatën aktuale.

Ministri i Financave të Gjermanisë tha se për të krijuar dhe siguruar stabilitetin e Eurozonës është i nevojshëm krijimi i një institucioni që ka përvojën dhe fuqinë e FMN-së. Sot në lidhje me planet e krijimit të FMN-së, komisioneri i BE-së për çështjet financiare do të njoftojë edhe ekzekutivët e lartë të komisionit.

Bëhet fjalë për ngjarje që po ndodhin me një shpejtësi të madhe. Megjithatë, detajet e plota në lidhje me një iniciativë të tillë nuk do të dalin para muajit qershor. Ajo që dihet është se fondi kredidhënës do të ketë detyrë që jo vetëm të ndihmojë, por edhe të mbikëqyrë situatën financiare të vendeve anëtare të BE-së.

Sipas Olli Rehn, një fond i tillë do të lidhet me kushte shumë strikte të zbatimit. Ky vendim ka ardhur edhe si pasojë e konstatimit të organizmave më të lartë bankarë europianë, si Banka Qendrore Europiane në lidhje me mungesën e aftësisë së tyre për të parandaluar, parashikuar dhe zgjidhur krizat financiare si ajo e Greqisë dhe vendeve të tjera.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)