01 Prill 2023

FMN-ja nuk negocon me Spanjën dhe Portugalinë

Bruksel, 10 maj - Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) nuk zhvillon bisedime programore me Spanjën dhe Portugalinë, njoftoi një zyrtar i lartë i FMN-së.

“Momentalisht nuk ka negociata programore, as me Spanjën, as më pak me Portugalinë”, deklaroi përfaqësuesi i FMN-së, Xhon Lipski, pasi FMN-ja paraprakishtë i aprovoi Greqisë kredi prej 30 miliardë eurove.

Analistët i veçuan Spanjën, Portugalinë dhe Irlandën si shtete të cilave do të mund t'u ndodhë situatë e ngjashme sikur Greqisë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 prill 2023

- Federata e Pingpongut do të organizoj Kampionatin Individual të Kosovës për U19. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Dy ideatorët e platformës “Liria ka emër”, Ismail Tasholli dhe Eliza Hoxha do të mbajnë Konferencë për Media. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Mbahet hapja zyrtare e ekspozites “Some Call Us Balkans” i cili mirëpret 8 artistë të rinjë bashkëkohorë veprat e të cilëve eksplorojnë Ballkanin, mitet dhe konceptet e gabuara për të, përdorimet e hapsirës përtej stereotipeve, vizionimin e ekosistemeve të reja, mënyrat e banimit dhe të të qenurit bashkë mbi një bazë të përbashkët. (Termokiss, ora 16:00)

- Gara e Kompozitorëve të Ballkanit do ta hap edicionin e 3-të me programin e koncerteve. (Atelia e Pallatit të Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 20:00)