26 Mars 2023

"Euro është një monedhë e besueshme"

Berlin, 23 maj - Presidenti i Bankës Qendrore Evropiane, Jean-Claude Trichet, konfirmoi sot se euro është një monedhë e besueshme.

"Euro është një monedhë e besueshme", deklaroi Trichet për të përditshmen gjermane "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
   
"Më saktë nuk është euro ajo që është në rrezik, por politika fiskale e disa vendeve, të cilët duhet të marrin masa. Lëvizjet në tregje janë një kombinim i humorit të investitorëve dhe influencës së spekulatorëve", nënvizoi Trichet.

Monedha e përbashkët evropiane ka pësuar rënie javët e fundit si pasojë e krizës greke, spanjolle dhe portugeze të borxheve.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 mars 2023

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bën homazhe në Krushë të Madhe dhe në Krushë të Vogël. (Krushë e Madhe, ora 8:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani bën homazhe në Kompleksin Memorial të dëshmorëve dhe të martirëve në fshatin Krushë e Madhe. (Krushë e Madhe, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit të Republikës së Kosovës, ora 12:00)