26 Mars 2023

Ekspertët kërkojnë rritjen e paketës së shpëtimit të euros

Hamburg, 26 nëntor - Përkeqësimi i krizës fianciare në Bashkimin Europian, sipas ekspertëve ekonomik, e bën të domosdoshme krijimin e një pakete shpëtimi shumë të madhe për euron.

Instituti Ekonomik i Hamburgut sygjeron në gazetën "Bild" ngritjen sa më shpejt të jetë e mundur të një pakete garantimi në shumën prej 500 miliardë eurosh.

Me këtë do të bëhej e sigurtë që krahas Irlandës dhe me gjasa edhe Portugalia dhe Spanja, këtë paketë shpëtimi mund ta shfrytëzonin edhe vendet e tjera.

Instituti ekonomik gjerman (DIW) është madje për një dyfishim të kësaj shume garantimi në lartësinë 1,5 bilionë euro.

Për të siguruar euron dhe për të përballuar krizën e borxheve duhet më në fund që edhe bankat dhe sipërmarrjet e sigurimeve të përfshihen në këtë llogari, tha drejtori i institutit Klaus Zimmerman për gazetën "Bild".  

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 mars 2023

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bën homazhe në Krushë të Madhe dhe në Krushë të Vogël. (Krushë e Madhe, ora 8:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani bën homazhe në Kompleksin Memorial të dëshmorëve dhe të martirëve në fshatin Krushë e Madhe. (Krushë e Madhe, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit të Republikës së Kosovës, ora 12:00)