08 Dhjetor 2023

Ekonomia kineze vazhdon rrugën e shërimit

Pekin, 11 shkurt - Sipas të dhënave të prezantuara nga qeveria e Pekinit, muajin e kaluar eksporti u rrit me 21 %, ndërsa importi për 86 %, në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Kjo do të thotë se kërkesa botërore për produktet kineze është në rritje, ndërsa po ashtu po rritet edhe konsumi kinez.

Sipas ekspertëve ekonomik, këta tregues dëshmojnë se ekonomia është stabilizuar pas krizës botërore. Kina, vitin e kaluar e mbylli si eksportuesi më i madh në botë, duke kaluar edhe Gjermaninë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)