01 Prill 2023

Deficiti i SHBA-ve do të tejkalojë 1.300 miliardë dollarë

Washington, 21 gusht - Deficiti buxhetor i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) sivjet do të mund të tejkalojë 1.300 miliardë dollarë, vlerëson byroja për buxhet të Kongresit amerikan.

Ky rezultat do të paraqiste deficit pak më të vogël se ai i vitit të kaluar, por edhe më tej bëhet fjalë për një deficit të madh.

Deficiti i madh buxhetor është pasojë e të ardhurave të pakësuara në nivelin federal për shkak të ekonomisë së ngadalësuar, ndërsa njëkohësisht është shënuar rritje e konsiderueshme e shpenzimeve qeveritare, me qëllim të nxitjes së rritjes ekonomike.

“Jo vetëm që është e pavërtetë se Kosova dhe BE janë tema të ndara, por e vërteta është se Serbia në mënyrën më të drejtpërdrejtë kushtëzohet që me territorin e vet të paguajë vazhdimin e integrimeve të paqarta europiane”, ka vlerësuar Koshtunica.

Ai ka thënë se mendimi i GJND-së është shfrytëzuar si shkas, në mënyrë që më shpejt të nisin presionet e hapura ndaj Serbisë. Sipas tij, përgjigjja e vetme e drejtë do të ishte që Serbia të kundërshtojë presionet dhe shantazhet dhe qartë të tregojë se rruga europiane nuk mund të ndërtohet me heqjen dorë nga Kosova dhe me shitjen e territoreve të vendit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 prill 2023

- Federata e Pingpongut do të organizoj Kampionatin Individual të Kosovës për U19. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Dy ideatorët e platformës “Liria ka emër”, Ismail Tasholli dhe Eliza Hoxha do të mbajnë Konferencë për Media. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Mbahet hapja zyrtare e ekspozites “Some Call Us Balkans” i cili mirëpret 8 artistë të rinjë bashkëkohorë veprat e të cilëve eksplorojnë Ballkanin, mitet dhe konceptet e gabuara për të, përdorimet e hapsirës përtej stereotipeve, vizionimin e ekosistemeve të reja, mënyrat e banimit dhe të të qenurit bashkë mbi një bazë të përbashkët. (Termokiss, ora 16:00)

- Gara e Kompozitorëve të Ballkanit do ta hap edicionin e 3-të me programin e koncerteve. (Atelia e Pallatit të Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 20:00)