01 Prill 2023

Deficiti buxhetor i SHBA-së më i lartë nga sa mendohej

Uashington, 6 mars - Buxheti i SHBA-së do të përjetojë në dhjetë vitet e ardhshme zhvillime më dramatike se sa që është menduar prej qeverisë amerikane.

Sipas llogarive të fundit të Zyrës së Kongresit për kontabilitet, deficiti i buxhetit në periudhën prej vitit 2011 deri 2020 do të rritet në 9,8 bilionë dollarë, që do të thotë 5,2 për qind të prodhimit bruto.

Presidenti Barack Obama në prognozat e tij të fundit pohonte se deficiti do të ishte 8,6 bilionë dollarë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 prill 2023

- Federata e Pingpongut do të organizoj Kampionatin Individual të Kosovës për U19. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Dy ideatorët e platformës “Liria ka emër”, Ismail Tasholli dhe Eliza Hoxha do të mbajnë Konferencë për Media. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Mbahet hapja zyrtare e ekspozites “Some Call Us Balkans” i cili mirëpret 8 artistë të rinjë bashkëkohorë veprat e të cilëve eksplorojnë Ballkanin, mitet dhe konceptet e gabuara për të, përdorimet e hapsirës përtej stereotipeve, vizionimin e ekosistemeve të reja, mënyrat e banimit dhe të të qenurit bashkë mbi një bazë të përbashkët. (Termokiss, ora 16:00)

- Gara e Kompozitorëve të Ballkanit do ta hap edicionin e 3-të me programin e koncerteve. (Atelia e Pallatit të Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 20:00)