26 Mars 2023

Buxheti i BE-së më 2011 rreth 131 miliardë euro

Bruksel, 30 prill - Komisioni Evropian (KE) ka propozuar rritjen e buxhetit të BE-së për vitin 2011, duke theksuar se qëllimi i këtij propozimi është rimëkëmbja e bllokut nga kriza ekonomike.

Në projektbuxhet janë parashikuar shpenzimet prej 131.1 miliardë euro, që është 5.9 % më shumë se në vitin 2010.

Më shumë janë rritur fondet për rajonet e varfra, për studim e zhvillim dhe për përmirësimin e konkurrencës të ekonomisë së BE-së, për 14.7 % në 54.6 miliardë euro.

\"Ambicia e projektbuxhetit është vazhdimi i promovimit të rimëkëmbjes ekonomike së bashku me vendet anëtare të BE-së\", deklaroi komisioneri evropiane për buxhet Janusz Lewandowski dhe shtoi se Greqia, e prekur nga kriza, duhet të përfitojë rreth 3.2 miliardë euro.

Nga këto, 2.5 miliardë euro në ndihmën rajonale dhe rreth 700 milionë euro në fondet bujqësore.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)