24 Mars 2023

Bullgaria mund të hyjë në krizë të re, paralajmëruan ekonomistë

Sofje, 15 mars -  Ekonominë bullgare deri tani nuk e presin lëkundje të mëdha meqë vendi është në një bord monetar i cili e mban stabil kursin e levit, thuhet në analizën. Defiçiti i llogarisë rrjedhëse pritet të jetë midis 6.8 për qind të bruto-prodhimit vendor (BPV) deri në fund të vitit 2011.

Inflacioni pritet të ngjitet në 2,2 për qind në vitin 2010 dhe 2,5 për qind në vitin 2011, ndërsa rritja ekonomike e vendit për sivjet, pritet të jetë 0,6 për qind.

Para krizës ekonomike Bullgaria ishte në mesin e vendeve me inflacion më të lartë në Bashkimin Evropian (BE), theksohet në analizën, por tani çmimet kanë filluar të shënojnë rënie.

Megjithatë, ekspertët parashikojnë se kriza në Greqi me siguri do të reflektohet në Bullgari lidhur me kontaktet e saj tregtare dhe investimet.

“Ekonomist” citoi përfaqësues të Bankës Popullore Bullgare, sipas të cilëve deri tani nuk ka zvogëlim të likuiditetit të bankave-simotra greke në Bullgari.

Bullgaria duhet të pakësojë shpenzimet e shtetit dhe të mos lejojë deficite, që të mos bie në spiralen negative si Greqia. Për këtë paralajmëruan ekonomistë të pavarur nga grupi Macro Watch.

Në se kërkesat për rritjen e shpenzimeve buxhetore do të plotësohen, Bullgaria do të bie në krizë të dytë më të thellë, theksuan specialistët në kohën e diskutimit të zhvilluar në Sofje me temë “ Rreziqet e rimëkëmbjes”.

Sipas ekonomistëve nevojiten dhe përpjekje suplementare për hyrje të dhjetë në sallën e pritjes për zonën e euros.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)