24 Mars 2023

BE filloi ndërtimin e 38 shtëpive për romët

Prishtinë, 26 gusht - Sot, Zyra ndërlidhëse e KE-së filloi ndërtimin e shtëpive për 38 familje nga komuniteti rom, ashkali dhe egjiptas në Mahallën Rome në Mitrovicë. Këto familje për momentin jetojnë në kampet e Çesmin Llugut dhe Osterodes në kushte të papranueshme jetese.

Ndërtimi i shtëpive është pjesë e projektit €5 milionësh i financuar nga BE-ja që përkrah rivendosjen e familjeve rome, ashkalije dhe egjiptase në Mahallën Rome me synimin përfundimtar të mbylljes së kampeve të kontaminuara me plumb të Çesmin Llugut dhe Osterodes. Projekti është filluar në shkurt 2010 dhe do të realizohet gjatë 30 muajve.

Kjartan Björnsson, i ngarkuari me punë i Zyrës ndërlidhëse të KE-së në Kosovë, tha: “ngjarja e sotme është për të ju dhënë një mundësi të vërtetë për një fillim të ri në një ambient të sigurt dhe të shëndetshëm. Çasja jonë e integruar përfshin çështjen e banimit si dhe sigurimin e edukimit dhe kujdesit shëndetësor si dhe masa për përkrahje ekonomike.”

Ministri për Komunitete dhe Kthim, Sasha Rashiq tha: “Ne kemi bërë një hap gjigand përpara me kthimet në Mahallën Rome dhe me mbylljen e kampeve. Ne duhet t’i bashkojmë të gjitha përpjekjet për ta vazhduar përkrahjen e familjeve dhe për t’iu dhënë atyre mundësinë për të jetuar në kushte të përshtatshme.”

Projekti i finanancuar nga BE-ja shfrytëzon një çasje shumë-sektoriale për të përkrahur familjet rome, ashkalije dhe egjiptase gjatë rivendosjes së tyre.

Ai përfshin ndërtimin dhe rindërtimin e shtëpive, kontrollin dhe trajtimin mjekësor, krijimin e të ardhurave dhe përkrahjen e mjeteve të jetesës, iniciativat për zhvillimin e komunitetit, dialogun ndëretnik, arsimin, regjistrimin civil, ndihmën ligjore dhe përkrahje për ngritjen e kapaciteteve për autoritetet komunale të Mitrovicës.

Projekti realizohet nga Mercy Corps dhe Agjencia Kosovare për Mbrojtje dhe Zhvillim (AKMZh).

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)