27 Mars 2023

Barroso: Italia ka probleme me borxhin

Bruksel, 29 gusht - Presidenti i KE-së, Hose Manuel Barroso, në një fjalim të tijin nga Rimini, është shprehur se Italia ka probleme të mëdha me borxhin publik dhe me defiçitin financiar, të cilat sipas tij duhen kaluar sa më parë.

"Vështirësi të mëdha hasen në borxhin publik dhe në defiçitin financiar dhe mendoj se për këtë duhet bërë shumë punë. Megjithatë në krahasim me disa nga vendet e tjera të eurozonës, Italia ndodhet në pozicion më të përshtatshëm, pasi ka një sistem bankar solid pa borxh privat", u shpreh Barroso.

Në përfundim të fjalës së tij, kreu i KE-së deklaroi se megjithë rimëkëmbjen e ekonomisë dhe të dhënave pozitive të bëra publike nga Eurostat disa ditë më parë, nuk ka vend për komoditet, pasi jo gjithçka është përmirësuar.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)