22 Mars 2023

Ushtria ruse humb 18.300 ushtarë, 147 avionë dhe 647 tanke

Moskë, 4 prill - Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës ka bërë të ditur se ushtria ruse, e cila i shpalli luftë Ukrainës, deri më tani ka humbur 18.300 ushtarë, 147 avionë, 134 helikopterë dhe 647 tanke.

Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës njoftoi për humbjet e ushtrisë ruse midis 24 shkurtit dhe 4 prillit. Sipas Forcave të Armatosura të Ukrainës, në 24 orët e fundit janë vrarë 40 ushtarë rusë.

Sipas njoftimit, u vranë 18.300 ushtarë të ushtrisë ruse që sulmuan Ukrainën dhe u shkatërruan 147 avionë, 134 helikopterë, 647 tanke, 1.844 automjete të blinduara, 330 topa, 107 sisteme raketash dhe 54 sisteme të mbrojtjes ajrore që u përkisnin rusëve.

Forcat ruse gjithashtu humbën 1.273 automjete, 7 anije dhe skafe të lehta, 76 automjete me karburant dhe 92 dronë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 mars 2023

- Asociacioni i Qendrave për Punë Sociale dhe Departamenti Punë Sociale, Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” organizon ditën e dytë të konferencës se dytë Nacionale për shënimin e Ditës Botërore të Punës Sociale. (Fakulteti Filozofik i Universitetit të Prishtinës, ora 9:30)

- Administrata Tatimore e Kosovës në bashkëpunim me Iniciativën Kosovare për Stabilitet organizojnë panel diskutimi me temë “Formalizimi i punësimit”. (Biblioteka Kombëtare, ora 10:00)

- Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës organizon takim publik për hartimin e Koncept Dokumentit të Fushës së Ujërave. (Hotel Garden, ora 10:00)

- Ideatorët e platformës "Liria ka emër", Eliza Hoxha dhe Ismail Tasholli, do të vizitojnë Organizatat e dala nga lufta të UÇK-së. (Zyrat e Organizatave të dala nga lufta të UÇK-së, ora 11:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, dhe ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, vizitojnë Klinikën e Gjinekologjisë në QKUK, ku planifikohet të fillojnë shërbimet për Fertilizim të Asistuar Mjekësor (FAM) në shërbimin publik. (Klinika Gjinekologjike në QKUK, ora 11:00)

- Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, jep mesazhin me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit. (Selia e BIK-ut, ora 11:00)

 - Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)

- Në shënimin e Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës zhvillon një vizitë në shkollën "Thimi Mitko" në Gjilan. (Gjilan, ora 13:30)

- Instituti Demokratik i Kosovës në bashkëpunim me Transparency International organizon tryezën e diskutimit “Buxhetimi gjinor në kuadër të partive politike në Kosovë”, një diskutim i përbashkët mes kryetareve të forumeve të grave të partive kryesore në vend, trupave menaxhuese zgjedhore, shoqërisë civile dhe korit diplomatik në vend. (Hotel Sirius, ora 14:00)