02 Prill 2023

Ukraina akuzon Rusinë për “terrorizëm bërthamor”

Kiev, 11 mars - Ukraina thotë se një ndërtesë për kërkimin bërthamor është bombarduar nga forcat ruse dhe e akuzon Moskën për “terrorizëm bërthamor”.

Inspektorati Rregullator Nuklear në Ukrainë thotë se centrali bërthamor në lindje të Kharkiv ka shkëputur energjinë dhe ka dëme sipërfaqësore si pasojë e bombardimeve. Megjithatë asnjë dëmtim në njerëz nuk është raportuar.

Deri më tani Rusia nuk ka bërë asnjë koment në lidhje me këtë çështje. Më 3 Mars, një tjetër central bërthamor, ai i Zaporizhias, u dëmtua si pasojë e sulmeve nga forcat ruse. Po ashtu, autoritetet ukrainase kanë humbur komunikimet me centralin e Chernobyl-it.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 prill 2023

- Partia Demokratike e Kosovës organzon  "Marshin për Drejtësi". (Sheshi “Zahir Pajaziti” në Prishtinë, ora 14:00)

- Shënohet 33 vjetori i degës së Lidhjes Demokratike të Kosovës në Prizren. (Restaurant "Oferta", ora 15:00)