24 Mars 2023

Tadiç: Veprimet e huliganëve, reagim ndaj reformave në Serbi

Beograd, 18 tetor - Presidenti serb Boris Tadiç ka fajësuar krimin e organizuar për trazirat në Beograd që shkaktuan ndërprerjen e një parade të homoseksualëve këtë javë dhe çuan në anulimin e një ndjeshjeje futbolli në Itali.

Zoti Tadiç i cilësoi zhvillimet në Beograd dhe Xhenova si një “reagim” i krimit të organizuar ndaj forcimit të reformave të gjyqësorit në Serbi. Në komentet e botuara sot në të përditshmen Politika, Presidenti Tadiç tha se reformat po ndihmojnë shtetin për të mbyllur në burgje krerët e mafias.

Komentet e zotit Tadiç, që nuk ofronin prova konkrete, pasuan trazirat e 10 tetorit ndërmjet policisë dhe qindra protestuesve kundër homoseksualëve, gjatë të cilave u regjistruan akte vandalizmi në qendër të Beogradit.

Të martën në Xhenova, një ndeshje e Kupës së Evropës u anulua pasi tifozët serbë hodhën fishekzjarre në fushën e futbollit.

Gazeta Politika shkruante dje se dy persona të dyshuar si krerë të rrjeteve kriminale mund t’u kenë ofruar një shumë prej 280 mijë dollarësh disa huliganëve serbë për të ndërprerë ndeshjen.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)