24 Mars 2023

Suedia pret këtë vit mbi 30 000 azilkërkues

Stokholm, 11 maj - Enti për Migrim shkruan për herë të dytë prognozën për numrin e personave qe pritet të këkojnë azil në Suedi. Njëkohësisht kërkon edhe 60 milion kruna për sivjet me qëllim të përballimit të trysnisë që do të pasojë.

Enti për Migrim llogariste më herët që numri i azilkërkuesve për vitin 2010 të arrinte në 25 000. Por në shkurt prognozat u ndryshuan dhe enti mori 50 milion kruna ekstra. Tash për herë të dytë ndryshohen parashikimet dhe pritet që numri i azilkërkuesve sivjet të arrijë mbi 30 000. Ndaj pret që qeveria të ndaj për buxhetin e Entit për Migrim edhe 60 milion kruna.

Numri i rritur mvaret parasëgjithash nga ardhja gjithnjë e më e madhe e azilkërkuesve nga Serbia dhe nga Kosova, sidomos pas shuarjes së kushtit për viza ndaj Serbisë.

- Shumë vende evropiane u befasuan nga numri aq i madh i azilkërkuesve nga Serbia. ndër të tjera Belgjika, Austria dhe Zvicra kanë vrejtur rritjen e këtij numri, thot Dan Eliasson, drejtor i përgjithshëm i Entit për Migrim.

- Mundësitë për tu ndalë në Suedi për personat nga ballkani janë jashtëzakonisht të vogla.

- Çdo rast duhet të shqyrtohet në mënyrë individuale por përgjithësisht është zor të mirret azil në Suedi për njerëzit nga vendet evropiane.

Nëse pezullohet kushti i vizave edhe për Kosovën, Shqipërinë dhe Bosnjë e Hercegovinën mund të ndodhë një rritje e numrit të azilkërkuesve nga këto vende.

Njerëzit që vijnë nga këto vende mund të posedojnë kushte të vështira të jetesës por ligji suedez për azilin nuk ofron strehim për shkak të varfërisë dhe mjerimit social por për shkak se dikush kërcnohet dhe ndiqet, bën të ditur agjensia e lajmeve TT duke ju referuar të dhënave nga Migrationsverket, Enti Shtetëror i Migrimit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)