20 Mars 2023

Sot nis samiti i liderëve të BE-së

Bruksel, 9 shkurt - Krerët e shteteve dhe qeverive të BE-së do të takohen sot për të diskutuar mbi migracionin, çështjet ekonomike dhe mbështetjen e bllokut për Ukrainën, transmeton Anadolu.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy pritet të marrë pjesë personalisht në samit pas ftesës së Charles Michel, presidentit të Këshillit Evropian, por prezenca e tij nuk është konfirmuar zyrtarisht për arsye sigurie.

Udhëheqësit do të vlerësojnë situatën në Ukrainë dhe masat e mëtejshme për të mbështetur Kievin, tha një zyrtar i BE-së në kushte anonimiteti.

Përveç ndihmës ushtarake, ata do të flasin për mënyrën e përdorimit të aseteve ruse me vlerë 300 miliardë euro që janë ngrirë për shkak të sanksioneve për luftën e saj kundër Ukrainës.

Ata gjithashtu do të shqyrtojnë masat e mëtejshme kufizuese kundër Moskës, ndërsa blloku planifikon të vendosë raundin e dhjetë të sanksioneve përpara përvjetorit të parë të luftës më 24 shkurt.

Çështjet ekonomike do të jenë pika e dytë në agjendën e liderëve të BE-së, me fokus në strategjinë e re për mbështetjen e industrisë evropiane në përgjigje të Aktit të Reduktimit të Inflacionit të shpallur së fundmi në SHBA.

Brukseli ka frikë se legjislacioni i ri, i cili synon të nxisë energjinë e pastër dhe të reduktojë kostot e kujdesit shëndetësor, u jep bizneseve amerikane avantazh të padrejtë.

Udhëheqësit do të debatojnë gjithashtu mbi temën e menaxhimit të migracionit.

Kancelari austriak Karl Nehammer kërcënoi sot se do të vërë veton ndaj deklaratës përfundimtare të samitit nëse anëtarët e BE-së nuk angazhohen për të forcuar kufijtë e jashtëm.

Në fillim të kësaj jave, Austria, Danimarka, Estonia, Lituania, Letonia, Malta, Greqia dhe Sllovakia i kërkuan në një letër të përbashkët Komisionit Evropian të paraqesë planet për rritjen e kontrollit kufitar dhe përshpejtimin e dëbimeve të azilkërkuesve të refuzuar.

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 mars 2023 - Qendra Kosovare për Studime Gjinore organizon konferencën “Konventa e Stambollit: Forcimi i zbatimit në përfundimin e dhunës ndaj grave, dhunës në familje dhe dhunës në baza gjinore”. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Shoqata e Bankave të Kosovës organzon shënimin e Javës Ndërkombëtare e Parasë. (Shkolla "Elena Gjika" në Prishtinë, ora 10:00)

- Mbahet konferenca e parë për prezantimin e monitorimit të Strategjisë së Ujërave për Kosovën 2017-2036 dhe prezantimin e propozimit të Politikave për Menaxhimin e Territorit Rreth Resurseve Ujore në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Përzgjedhësi i Kombëtares së Kosovës, Alain Giresse do të mbajë konferenca për media në nismë të grumbullimit për dy ndeshjet kualifikuese për Euro 2024 kundër Izraelit dhe Andorrës. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 11:00)

- Shoqata 'Flaka e Llapit' mbajnë konferencë akademi përkujtimore me rastin e trevjetorit të ndarjes nga jeta të Rifat Blakut. (Salla e teatrit 'Avdush Hasnai' në Podujevë, ora 13:30)

- Kombëtarja e Kosovës fillon edhe përgatitjet për këto dy ndeshje. (Kampi Nacional në Hajvali, ora 16:00)

- Në kuadërt të edicionit XXIII i Javës së Frankofonisë në Kosovë organzohet aktiviteti 'Street Art, Balkan Trafic', krijim nga dy artistë franko-belgë. (Rr. Sylejman Vokshi, 66 në Prishtinë, ora 16:30)