26 Mars 2023

Shpërthen një ndër vullkanët më aktivë në botë

Havai, 1 tetor - Vullkani Kilauea sërish ka shpërthyer në Ishullin e Madh të arkipelagut Havai.

Qendra për hulumtime gjeologjike e SHBA-së (USGS) tha se shpërthimi ndodhi në kraterin Kalemaumau, ndërsa pamjet tregojnë se ai lëshon llavë dhe sasi të mëdha të hirit vullkanik.

Në njoftim theksohet se shpërthimi nuk kërcënon zonat e populluara dhe se llava mbeti brenda kufijve të Parkut kombëtar të vullkaneve të Havait. Autoritetet paralajmëruan popullatën për pasojat e mundshme të përhapjes së hirit vullkanik.

Kilauea është një nga vullkanet më aktive në botë me shpërthime të shpeshta që nga viti 1983.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)