27 Mars 2023

Shesheli porosit vrasje nga Haga

Beograd, 30 qershor - Voisllav Sheshel, kryetar i Partisë Radikale Serbe (PRS), ka urdhëruar Lluka Bojoviqin ta likuidojë liderin e Partisë Popullore Serbe (PPS), Tomisllav Nikoliq, transmeton ekskluzivisht gazeta serbe "Blic".

Gazeta, e cila u referohet shërbimeve serbe të sigurisë, shkruan se për shkak të këtyre njohurive, sigurimi policor që është angazhuar në mitingun e djeshëm të opozitës "popullore" në Krushevac është ngritur në nivelin më të lartë.

Shesheli ka urdhëruar likuidimin e Nikoliqit nga paraburgimi i Hagës, ndërsa atentati i është porositur Lluka Bojoviqit, i cili tashmë ka përgatitur ekip për kryerjen e krimit, pohon gazetarja e "Blic"-it.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)