26 Mars 2023

SHBA: Nuk ka asnjë tregues se Rusia është përgatitur të përdorë armë bërthamore

Washington, 5 tetor - Vladimir Putin ka nënshkruar ligjet, duke finalizuar aneksimin e kryer në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar.

Shtetet e Bashkuara nuk kanë asnjë indikacion se Rusia po përgatitet të përdorë armë bërthamore në konfliktin e saj me Ukrainën, megjithë “shpërthimet bërthamore” nga Moska, tha sekretari i shtypit i Shtëpisë së Bardhë.

Vladimir Putin ka përshkallëzuar luftën shtatë mujore në Ukrainë me një mobilizim ushtarak dhe paralajmërime për përdorimin e armëve bërthamore.

“Ne e marrim shumë seriozisht çdo armë bërthamore këtu, por dua të them… se ne nuk kemi parë ndonjë arsye për të rregulluar qëndrimin tonë strategjik bërthamor, as nuk kemi ndonjë indikacion që Rusia po përgatitet të të përdorë menjëherë armë bërthamore”, u tha Jean-Pierre gazetarëve.

Ajo vjen pasi Kremlini tha se nuk dëshironte të merrte pjesë në “retorikën bërthamore” të përhapur nga Perëndimi pas një raporti mediatik se Rusia po përgatitej të demonstronte gatishmërinë e saj për të përdorur armë bërthamore në konfliktin e saj me Ukrainën.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 mars 2023

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bën homazhe në Krushë të Madhe dhe në Krushë të Vogël. (Krushë e Madhe, ora 8:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani bën homazhe në Kompleksin Memorial të dëshmorëve dhe të martirëve në fshatin Krushë e Madhe. (Krushë e Madhe, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit të Republikës së Kosovës, ora 12:00)