29 Maj 2023

SHBA dhe BE me sanksione më të ashpra kundër Putin

Washington, 6 prill - Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) dhe Bashkimi Europian (BE) pritet të vendosin më shumë sanksione ndaj Rusisë mes akuzave për krime lufte në qytetin ukrainas të Bucha.

SHBA dhe BE do ta godasin Vladimir Putin në pikën e tij të dobët për të dëmtuar atë pas sulmeve vdekjeprurëse në Ukrainë.

Vajzat e Putin do jenë në shënjestrën e sanksioneve, ndërsa blloku po përgatit goditjen e tij të fundit ndaj Moskës pas krimeve të dyshuara të luftës në Ukrainë.

Katerina Tikhonova, 35, dhe Mariya Vorontsova, 36, janë në listën e fundit të BE-së të objektivave që përfshijnë oligarkë, politikanë dhe ata që thuhet se janë brenda rrethit të brendshëm të Putinit.

Tikhonova, një shkencëtare dhe Vorontosova, një endokrinologe, pritet të jenë subjekt i ngrirjes së aseteve dhe ndalimeve të udhëtimit në të gjithë kontinentin nga e mërkura.

Nuk dihet nëse dy vajzat e Putin kanë prona jashtë Rusisë, çdo jetë e mundshme luksi që ata mund të kishin në Evropë tani ka të ngjarë të jetë një ëndërr e largët.

SHBA njofton gjithashtu se do të rrisë ndihmën ushtarake duke dërguar 100 milionë dollarë në sistemet e raketave antitank Javelin në Ukrainë.

Ndihma vjen pasi Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky listoi mizoritë e supozuara ruse, në një fjalim në Këshillin e Sigurimit të OKB-së.

Duke shfaqur një video të tmerrshme, ai pretendoi se civilët ishin qëlluar në rrugë, ishin hedhur në puse dhe ishin shtypur nga tanket.


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 maj 2023

- Deputetja e Parlamentit Evropian dhe Raportuesja e Përhershme për Kosovën Viola Von Cramon - Taubadel do të mbajë një konferencë për shtyp. (Shtëpia e Evropës në Prishtinë përballë Zyrës së BE-së, ora 11:30)
 
- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që përcaktojnë shumën e beneficionit në lartësi të pagës minimale, procedurat e caktimit të pagës minimale dhe shkallët tatimore në të ardhurat personale vjetore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 13:30)

- Koncerti i radhës, bashkëpunim i Chopin PianoFEST Prishtina me Filharmonine e Kosovës, sjell në skenë 2 artistë të shquar  nga Mbreteria e Bashkuar Peter Donohoe, doajenin e pianos dhe dirigjentin Robert Guy, për të performuar së bashku me Filharmoninë e Kosovës Koncertin nr.3 të S. Rachmaninof, me rastin e 150 vjetorit të këtij kompozitori gjenial të epokës së romantizmit. (KlanArena, ora 20:00)