24 Mars 2023

Rohan: Bisedimet Prishtinë-Beograd pa ndërmjetësime

Prishtinë, 4 tetor - Zëvendësi i ish-emisarit special të Kombeve të Bashkuara për statusin e Kosovës, Albert Rohan deklaron se bisedimet para mes Prishtinës dhe Beogradit duhet të jenë të natyrës joformale dhe në nivel ekspertësh.

Sipas tij, në këto bisedimi statusi i Kosovës nuk duhet të diskutohet fare, pasi ai është i zgjidhur tashmë. Në një intervistë për DË, Rohan ka thënë se do të ishte mirë që këto bisedime të fillojnë sa më parë.

"Këto nuk janë bisedime për statusin, kjo çështje është e zgjidhur dhe për këtë nuk ka çfarë të bisedohet. Këtu është fjala për çështje që ekzistojnë ndërmjet dy fqinjëve, transporti, komunikacioni, bashkëpunimi, dogana, kontrolli i kufijve, etj.", ka thënë Rohan.

Ai ka shtuar se ekziston një numër i madh i çështjeve praktike për të cilat duhet të bisedojnë Prishtina dhe Beogradi, në mënyrë që në themel të këtij bashkëpunimi praktik të mund të arrijë deri te përmirësimi i përgjithshëm i atmosferës.

"Marrim si shembull veriun e Kosovës. Këtu është shumë e rëndësishme lufta kundër kriminalitetit në kufij. Mandej, furnizimi me energji, mbrojtja e mjedisit jetësor. Për këto duhet biseduar në nivel ekspertësh, pasi për gjëra të tilla nuk bisedojnë presidentët e shteteve ose shefat e qeverive, por ekspertët", ka thënë diplomati austriak.

Rohan shprehet edhe kundër ndërmjetësimit, pasi sipas tij, të dyja vendet mund të bisedojnë për çështje praktike dhe pa ndihmën nga jashtë, por ka shtuar se Bashkimi Evropian mund të ndihmojë duke ofruar renditjen sipas të cilës do të bisedohej për çështje praktike.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)