26 Mars 2023

Rehn: Masa ndërshkuese ndaj Bullgarisë

Bruksel, 17 qershor - Eurokomisari për çështje ekonomike dhe monetare Oli Rehn deklaroi në Strasburg se kundër Bullgarisë me siguri do të fillojë procedurë dënuese për shkak të deficitit të lartë buxhetor të vendit.

Rehn në konferencën për shtyp në kuadër të sesionit të rregullt të qershorit të Parlamentit Evropian theksoi hollësi për masat të cilat janë ndërmarrë për zvogëlim të deficitit buxhetor në vendet e eurozonës dhe në Bashkimin Evropian.

"Procedura kundër Bullgarisë mund të fillojë menjëherë pasi të bëhet vlerësimi i të dhënave për financat shtetërore", shtoi Rehn, pa theksuar më shumë hollësi. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)