26 Mars 2023

NATO nis stërvitjen më të madhe në 30 vitet e fundit

Oslo, 15 mars - NATO po organizon në Norvegji stërvitjen më të madhe ushtarake në 30 vitet e fundit.

NATO thotë se stërvitja nuk ka lidhje me pushtimin e Ukrainës nga Rusia, pasi ishte programuar për vitin e kaluar, por u shty për shkak të pandemisë. Madje aleanca kishte ftuar edhe vëzhgues nga Rusia për të ndjekur stërvitjen, por Moska refuzoi.

Në stërvitjen e quajtur “Përgjigjja e Ftohtë” marrin pjesë 30 mijë trupa, 50 anije luftarake dhe 200 avionë luftarakë. Ajo po zhvillohet 200 kilometra larg kufirit me Rusinë.

Cold Response 2022 do të përfshijë rreth 30,000 ushtarë, 200 avionë dhe 50 anije nga 27 vende.

Ushtarët do të duhet të dëshmojnë se janë të aftë të luftojnë në tokë, në det dhe në ajër në klimën e ngrirë të Arktikut, madje edhe në gjerësi të larta.

Stërvitjet do të filluan të hënën më 14 mars dhe janë planifikuar prej kohësh, por pushtimi rus i Ukrainës i kushton rëndësi të veçantë atyre. "Stërvitja është jashtëzakonisht e rëndësishme për sigurinë e Norvegjisë dhe aleatëve të saj: ne stërvitemi për të forcuar Norvegjinë për aleatët e saj," i tha France Presse Ministri norvegjez i Mbrojtjes Odd Roger Enoksen, duke shtuar se "ajo nuk zhvillohet për shkak të sulmit të nisur nga autoritetet ruse për Ukrainën, megjithatë konteksti e bën atë më domethënës”.

Operacioni i Reagimit të Ftohtë, i cili do të zgjasë deri më 1 Prill, ndiqet gjithashtu nga dy partnerë të jashtëm, por afër NATO-s: Suedia dhe Finlanda. "Është një takim krejtësisht i natyrshëm, ndoshta tani më shumë se kurrë: stërvitje së bashku për të treguar aftësinë dhe vullnetin tonë për të mbrojtur vlerat tona dhe mënyrën tonë të jetesës", thotë kreu i operacioneve të komandës norvegjeze.

Gjenerali Yngve Odlo, i cili drejton manovrat. Në anën ruse të kufirit ruso-norvegjez, i cili shtrihet 196 kilometra në Arktik, është Gadishulli Kola, i cili është shtëpia e Flotës së fuqishme Veriore, një përqendrim i madh armësh bërthamore dhe instalime të panumërta ushtarake.

 "Për momentin nuk ka asnjë kërcënim të qartë ushtarak kundër NATO-s apo territorit norvegjez", thotë Enoksen, "megjithatë, situata në Evropë nuk ka qenë kaq e paparashikueshme për një kohë të gjatë".

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 mars 2023

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bën homazhe në Krushë të Madhe dhe në Krushë të Vogël. (Krushë e Madhe, ora 8:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani bën homazhe në Kompleksin Memorial të dëshmorëve dhe të martirëve në fshatin Krushë e Madhe. (Krushë e Madhe, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit të Republikës së Kosovës, ora 12:00)