31 Mars 2023

Miratohet rezoluta për Kosovën

New York, 10 shtator - Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara ka miratuar Rezolutën për Kosovën , në të cilën njihet mendimi i GJND-së për pavarësinë e Kosovës dhe bëhet ftesë për dialog lidhur me problemet e mbetura midis dy vendve.

Rezoluta e re i hapë rrugë dialogut dhe normalizimit të raporteve ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, nuk parashikon negociata të reja për statusin e Kosovës dhe njeh mendimin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, sipas së cilës Deklaratat e Pavarësisë së Kosovës nuk bie ndesh me të drejtën ndërkombëtare.

Seanca e Asamblesë së Përgjithshme filloi dy orë me vonesë për shkak të kërkesës së Serbisë që delegacioni kosovar të largohet nga salla. Një gjë e tillë nuk ndodhi pavarësisht konsultimeve të gjata mes partnereve ndërkombëtarë.

Me të filluar seanca Ministri i Jashtëm i Serbisë kërkoi nga kryesuesi i Asamblesë që të sqarojë prezencën e Kosovës në sallë, pa qenë anëtare e OKB-së. Jeremiç vazhdoi me prezantimin e rezolutës, ku theksoi se Serbia nuk do ta njohë kurrë pavarësinë e Kosovës.

Ndërsa kërkoi miratimin e rezolutës me konsensus shefi i diplomacisë serbe tha se e mirëpret gatishmërinë e BE-së për të ndihmuar dialogun ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit.

Megjithëse nuk pati vota kundër për këtë rezolutë, përfaqësuesit e shteteve anëtare të OKB-së dhanë qëndrimet e tyre pro dhe kundër.

Siç ndodhedhe në mbledhjet e Asamblese se Pergjithshme shtetet anëtare që e kanë njohur pavarësinë, si SHBA, Turqia e Shqipëria, u deklaruan në favor të shpalljes së pavarësisë.

Kështu SHBA-të dhe Shqipëria i dhanë mbështetje të plotë rezolutës së miratuar e cila sipas tyre e trajton me respekt opinionin këshilldhënës të GJND-së. Që të dyja këto shtete inkurajuan Serbinë dhe Kosovën për marrëdhënie të mira në kuadër të fqinjësisë ndërshtetërore.

Përfaqësuesja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në OKB, Rosemary DiCarlo, tha se Washingtoni mbështet këtë rezolutë për të cilën sipas saj është arritur një konsensus në momentin e fundit. Ajo tha se mendimi këshillëdhënës i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë ka qenë i qartë dhe e ka vulosur pavarësinë e Kosovës. DiCarlo tha se Kosova është rast unik dhe se mbështet dialogun Prishtinë-Beograd për çështje teknike.

Ndërsa Rusia e Kina sërish kanë kërkuar mbetjen në fuqi të rezolutës 1244. Sipas përfaqësuesve të këtyre dy shteteve roli për zgjidhjen e këtij problemi i takon vetëm Këshillit të Sigurimit. 

Kjo rezolutë në fakt është bërë nga BE-ja, ndërsa Serbia u detyrua ta pranojë, pasi në të kundërtën shteti serb nuk do të kishte të ardhme evropiane.

Në Serbi, disa parti e kanë quajtur "kapitullim", e disa edhe si "shpëtim" pranimin e presidentit serb, Boris Tadic për të ndryshuar versionin e parë të projektrezolutës, me anë të së cilës kërkoheshin negociata të reja për status dhe një vlerësim politik për Mendimin e GJND-së.

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 mars 2023 - Me rastin e shënimit të 24 vjetorit të masakrës së Burimit, Komuna e Malishevës organizon akademi përkujtimore. (Salla e Kuvendit të Komunës së Malishevës, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon konferencë me ç’rast do të prezantohen gjetjet nga monitorimi i publikimit të vendimeve nga gjykatat e Kosovës për vitin 2022, si dhe në bazë të këtyre gjetjeve do të ndahet “Çmimi për Gjykatën më Transparente” - për dedikim të vazhdueshëm në ngritjen e transparencës përmes publikimit të vendimeve gjyqësore. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Kryetari I Federatës Sindikale te Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj konferencë për shtyp lidhur me protestën dhe grevën e punëtorëve teknik të këtij spitali që veq ka filluar para dy ditësh. (Spitali Isa Grezda në Gjakovë, ora 11:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë diskuton lidhur me kërkesën për zhvillim të diplomacisë parlamentare nga Qendra për Studime Politike dhe Diplomatike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi përkujtimor me rastin e 24-vjetorit të vrasjes dhe masakrimit të 106 civilëve në fshatin Pastasel të komunës së Rahovecit. (Kompleksi i Martirëve, Pastasel, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Malishevës Ekrem Kastrati bën homazhe në varrezat e martirëve në fshatin Dragobil dhe të Kompleksi në vendin e ngjarjes Vrella e Mëhillit. (Fshati Burim, ora 12:00)

- Komuna e Prishtinës përuron hapësirën e dedikuar për sigurinë e nxënësve dhe komunitetin në hapësirat përreth Shkollës Fillore “Elena Gjika”. (Afër shkollës, ora 13:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës organizon Asamblenë e Punës për vitin 2022. (Hotel Emerald, ora 17:00)