21 Shtator 2023

Ministri rus i Mbrojtjes prish marrëdheniet me Putin

Moskë, 23 mars - Lufta e Vladimir Putin po zhytet në një krizë më të thellë sot mes raporteve se ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu është "zhdukur pas problemeve në zemër".

Ai nuk është parë prej 12 ditësh dhe në TV janë shfaqur pamjet dhe fotografitë e vjetra, thonë mediat opozitare.

Kjo vjen pasi u zbulua se Putini kishte filluar një gjueti shtrigash në rrethin e tij të brendshëm dhe po tregohet i kujdesshëm ndaj aleatëve të ngushtë pasi SHBA dhe Britania zbuluan planet e tij ushtarake.

Ndër ata që ngjallën dyshime ishte Shoigu, i cili është në krye të operacionit të përgjakshëm ushtarak në Ukrainë, që besohet se ka çuar në vdekjen e më shumë se 10,000 trupave dhe vdekjen masive të civilëve.

Daljet e tij publike janë kufizuar ndjeshëm javën e kaluar, ndërsa vajza e tij e vogël Ksenia, 31 vjeçe, u pa duke pozuar me ngjyrat ukrainase blu dhe të verdhë.

Më 18 mars, Shoigu, 66 vjeç, u përmend në një raport në faqen e Kremlinit duke thënë se ai dhe Putin kishin diskutuar 'përparimin e operacionit special në Ukrainë' me anëtarët e përhershëm të këshillit të sigurisë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)