29 Maj 2023

Ministrat e Jashtëm të NATO-s diskutojnë sot për luftës në Ukrainë

Bruksel, 7 prill - Sot në Bruksel do të mblidhen ministrat e Jashtëm të NATO-s, të cilët do të diskutojnë për situatën e luftës në Ukrainë.

Moska, e cila prej më shumë se 1 muaji ka nisur luftën, duket se nuk heq dorë nga pushtimi i Ukrainës.

“Trupat ushtarake ruse të vendosur larg Kievit janë duke u rigrupuar, riarmatosur dhe rifurnizuar dhe se po e zhvendosin fokusin e tyre në lindje, kështu ka bërë me dije më herët sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg përpara takimit.

Ministrave do t’u bashkohen për bisedime homologët e tyre nga Ukraina, Finlanda, Suedia, Gjeorgjia dhe Bashkimi Evropian, dhe nga partnerët e NATO-s në Azi-Paqësor – Australia, Japonia, Zelanda e Re dhe Republika e Koresë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 maj 2023

- Deputetja e Parlamentit Evropian dhe Raportuesja e Përhershme për Kosovën Viola Von Cramon - Taubadel do të mbajë një konferencë për shtyp. (Shtëpia e Evropës në Prishtinë përballë Zyrës së BE-së, ora 11:30)
 
- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që përcaktojnë shumën e beneficionit në lartësi të pagës minimale, procedurat e caktimit të pagës minimale dhe shkallët tatimore në të ardhurat personale vjetore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 13:30)

- Koncerti i radhës, bashkëpunim i Chopin PianoFEST Prishtina me Filharmonine e Kosovës, sjell në skenë 2 artistë të shquar  nga Mbreteria e Bashkuar Peter Donohoe, doajenin e pianos dhe dirigjentin Robert Guy, për të performuar së bashku me Filharmoninë e Kosovës Koncertin nr.3 të S. Rachmaninof, me rastin e 150 vjetorit të këtij kompozitori gjenial të epokës së romantizmit. (KlanArena, ora 20:00)