22 Shkurt 2024

Meta: Sovraniteti i Kosovës është i paprekshëm

Tiranë, 19 gusht - Zevendeskryeministri dhe njëherit Ministri i Punëve të Jashtme, Ilir Meta në një deklaratë për meida ka thënë së sovraniteti dhe integriteti territorial i Kosovës është i paprekshëm dhe i pacënueshëm, ashtu sikurse i çdo vendi tjetër në rajonin tonë, ndaj sipas tij çdo provokim i cili tenton të vërë në diskutim pikërisht një çështje të tillë është i panevojshëm.

"Opinioni i dhënë nga GJND-ja për pavarësinë e Kosovës, veçse përforcoi dhe më tej legjitimitetin e vendimit të marrë nga Parlamenti dhe populli i Kosovës dhe njëkohësisht faktin që gjithçka u krye në përputhje me të drejtën ndërkombëtare dhe duke respektuar rezolutën e Këshillit të Sigurimit", është shprehur Shefi i diplomacisë së Shqipërisë, Ilir Meta.

Kjo sipas tij tregon më së miri se është koha që të gjithë ti izolojmë ata elementë ekstremistë të cilët kërkojnë të vënë në diskutim kufijtë në rajonin e Ballkanit.

"Është e rëndësishme që të gjithë të punojmë për ti hequr kufijtë në Ballkan, sepse kjo është e ardhmja e rajonit: një Ballkan në Bashkimin Evropian. Ne dëshirojmë shumë që edhe udhëheqja e Serbisë të tregojë përkushtimin e saj në këtë drejtim", ka theksuar ai.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)