27 Mars 2023

Mediat serbe, skenarë për Kosovën

Beograd, 18 korrik - Mediat serbe vazhdojnë të thurrin skenare të shumta, që mund të pasojnë mendimin këshilldhënës të GJND-së për statusin e Kosovës.

Sot “Politika” shkruan se në shtator mund të paraqiten dy rezoluta për Kosovën në OKB. Njëra, siç pritet e Serbisë, në të cilën kërkohet fillimi i negociatavave të reja me Kosovën për statusin.

Dhe në anën tjetër do të kishte një rezolutë nga shtetet përkrahëse të pavarësisë së Kosovës (ndoshta edhe vetë Kosova), e me të cilën do të betonohej pavarësia dhe do t’u bëhej thirrje të gjitha shteteve që janë përmbajtur, që ta njohin pavarësinë e Kosovës.

Miratimi i secilës rezolutë, sipas gazetës, do të kishte pasoja për Serbinë.

Nëse miratohet rezoluta e përkrahur nga Beogradi, marrëdhëniet me SHBA-vë dhe shteteve kryesore të BE-së do të përkeqësoheshin seriozisht.

“E në rast të miratimit të rezolutës së shteteve përkrahëse të Kosovës, njohjet pritet të shtohen”, shkruan agjencia e lajmeve.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)