01 Prill 2023

Lajçak përgënjeshtron "planin special për Kosovën"

Bratisllavë, 11 maj - Shefi i diplomacisë sllovake Mirosllav Lajçak përsëri përgënjeshtron se po përgatit `një plan special për Kosovën`. Zgjidhjen për marrëdhëniet Beograd-Prishtinë duhet kërkuar në rajon e jo jashtë tij, e njëjta gjë vlen edhe për BeH, thotë Lajçak.

Ai ka theksuar se gjatë qëndrimit në Kosovë me zyrtarët e atjeshëm ka biseduar për konferencën e kushtuar Ballkanit Perëndimor, si dhe që rezultatet e atyre bisedave ia ka përcjellë ministrit të jashtëm spanjoll Migel Anhel Moratinos, i cili sipas fjalëve të Lajçakut, në bazë të asaj duhet të zhvillojë aktivitetet në organizimin e këtij takimi.

Lajçak shpreson që në konferencën e Sarajevës më 2 qershor do të jenë prezentë të gjithë lojtarët relavantë rajonalë dhe ndërkombëtarë
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 prill 2023

- Federata e Pingpongut do të organizoj Kampionatin Individual të Kosovës për U19. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Dy ideatorët e platformës “Liria ka emër”, Ismail Tasholli dhe Eliza Hoxha do të mbajnë Konferencë për Media. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Mbahet hapja zyrtare e ekspozites “Some Call Us Balkans” i cili mirëpret 8 artistë të rinjë bashkëkohorë veprat e të cilëve eksplorojnë Ballkanin, mitet dhe konceptet e gabuara për të, përdorimet e hapsirës përtej stereotipeve, vizionimin e ekosistemeve të reja, mënyrat e banimit dhe të të qenurit bashkë mbi një bazë të përbashkët. (Termokiss, ora 16:00)

- Gara e Kompozitorëve të Ballkanit do ta hap edicionin e 3-të me programin e koncerteve. (Atelia e Pallatit të Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 20:00)