22 Shkurt 2024

Kosova dhe Serbia vazhdojnë dialogun, takohen Kryeministri Kurti dhe Vuçiq

Bruksel, 18 gusht - Bashkimi Europian ka njoftuar se sot në Bruksel do të mbahet takimi i nivelit të lartë të Dialogut Beograd - Prishtinë.

Ai do të ndihmohet nga Përfaqësuesi i Lartë Josep Borrell, i mbështetur nga Përfaqësuesi Special i BE-së Miroslav Lajčák.

Në ketë takim do të marrin pjesë presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq dhe kryeministri i Kosovës Albin Kurti.

Takimi do të fillojë në orën 10:30 dhe do të fokusohet në rrugën përpara në Dialog dhe arritjen e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse të normalizimit.

Ai gjithashtu do të trajtojë çështjet aktuale dhe do të synojë zbutjen e tensionit aktual në terren. Përfaqësuesja e Lartë do të zhvillojë gjithashtu takime të veçanta me secilin lider.

Në fund të takimit do të ketë një deklaratë për mediat nga Përfaqësuesja e Lartë.

Deklarata për shtyp nga Përfaqësuesi i Lartë Borrell do të transmetohet drejtpërdrejt në EbS dhe do të publikohet në faqen e internetit të EEAS.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)