26 Mars 2023

Koreja e Veriut lëshon 3 raketa të tjera balistike me rreze të shkurtër

Seul, 4 nëntor - Koreja e Veriut lëshoi ​​tre raketa të tjera balistike me rreze të shkurtër drejt Detit Lindor, në përgjigje të stërvitjeve të përbashkëta ajrore në vazhdim midis Koresë së Jugut dhe SHBA-së që kanë rritur tensionet në Gadishullin Korean, raportuan sot mediat lokale.

Raketat u lëshuan nga qarku Koksan në provincën veriore Hwanghae të enjten mbrëma, njoftoi Agjencia e Lajmeve Yonhap, duke cituar një deklaratë të Shefit të Shtabit të Përbashkët të Koresë së Jugut (JCS).

Lansimi i fundit i raketës ishte i dyti brenda ditës, pasi Pheniani lansoi ​​një raketë balistike ndërkontinentale (ICBM) dhe dy raketa balistike me rreze të shkurtër veprimi të enjten në mëngjes.

Të mërkurën, Koreja e Veriut lansoi ​​më shumë se dhjetëra raketa, njëra prej të cilave ra në kufirin e saj "de facto" detar me Korenë e Jugut për herë të parë që nga fundi i Luftës Koreane 1950-1953.

Lansimi i fundit i raketave erdhi pas deklaratës së Pak Jong-chon, sekretarit të Komitetit Qendror të Partisë Punëtore në pushtet të Koresë së Veriut, i cili reagoi fuqishëm ndaj vendimit të Washingtonit dhe Seulit të enjten për të vazhduar stërvitjet më të mëdha ajrore pesëditore që janë në vijim "Stuhia Vigjilente" edhe një ditë, e cila filloi të hënën.

"Kjo është një zgjedhje shumë e rrezikshme dhe e gabuar", tha Pak.

"Vendimi i papërgjegjshëm i SHBA-së dhe Koresë së Jugut po e shtyn situatën aktuale të shkaktuar nga aktet provokuese ushtarake të forcave aleate në një fazë të pakontrollueshme", shtoi ai.

Ai paralajmëroi se SHBA-ja dhe Koreja e Jugut do të kuptojnë se çfarë "gabimi të pakthyeshëm dhe të tmerrshëm kanë bërë".

Në stërvitje po marrin pjesë rreth 240 avionë të Koresë së Jugut dhe SHBA-së.

Stërvitjet e kombinuara ajrore fillimisht u mbajtën në vitin 2015 ndërsa më vonë u pezulluan nga administrata e presidentit të atëhershëm të Koresë së Jugut, Moon Jae-in në vitin 2018, në kuadër të përpjekjeve për pajtimin ndër-korean.

Kësaj radhe në stërvitje marrin pjesë edhe forcat ajrore australiane.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)