05 Mars 2024

Kinë, në 2025-ën, 2 milionë viktima në vit nga duhani

Pekin, 22 gusht - Kina ka numërin më të madh të njerzve që ndërrojnë jetë për shkak të duhanit dhe brenda vitit 2025 ky numër do shkojë 2 milionë në vit.

Parashikimi është bërë nga ekspertët, sipas të cilëve, Kina numëron 300 milionë duhanpirës. Aktualisht, 53% e meshkujve konsumojnë duhan por kjo përqindje do rritet në të ardhmen. Problem po bëhet edhe rritja e konsumatoreve femra të duhanit.

“Ky ves do ketë një impakt negativ në vend gjatë një periudhe afatgjatë”, shprehet zv/drejtori i qëndrës për kontrollin dhe parandalimin e sëmundjeve.  

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)