27 Mars 2023

Kina pa votë për Kosovën në GJND

New York, 1 korrik - Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara ka zgjedhur të martën kinezen Sue Hankin anëtare të re të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë.

Siç është njoftuar nga selia e OKB-së, gjykatësja e re nga Kina nuk mund të marrë pjesë në miratimin e vendimit për rastin e Kosovës, sepse një pjesë e madhe e procesit është zhvilluar pa pjesëmarrjen e saj.

Vendi i gjykatëses kineze ka qenë vakant që nga 28 maji, kur pararendësi i saj është pensionuar.

Gjykatësit zgjidhen me mandat nëntëvjeçar, por detyra e kinezes do të zgjasë deri më 5 shkurt të vitit 2012 deri kur është dashur të punojë pararendësi i saj.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)